Pomimo nie zawsze sprzyjających warunków, zwłaszcza w zakresie legislacyjnym, konsekwencja oraz determinacja ich działań sprawiła, że obecnie obserwuje się bardzo znaczący wzrost zainteresowania biogazem oraz zwiększenie liczby nowych instalacji w przygotowaniu czy budowie. Raport „Biogaz i biometan w Polsce 2023” to kolejna profesjonalna publikacja, która kompleksowo przedstawi stan sektora oraz perspektywy jego rozwoju. W związku z tym zwracam się z prośbą o objęcie Patronatem tegorocznej edycji raportu.
Raport „Biogaz w Polsce 2022” jest głosem ekspertów i analityków sektora OZE, oraz przedstawicieli przemysłu. Publikacja powstała z myślą o promocji biogazu jako źródła OZE, przy jednoczesnym podkreśleniu jego potencjału. Raport „Biogaz w Polsce 2022” zawiera także praktyczną analizę regulacyjnych, środowiskowych i biznesowych uwarunkowań dla rozwoju branży w Polsce. Celem raportu „Biogaz w Polsce” jest przedstawienie rekomendacji rozwoju krajowej branży biogazowej i biometanowej. We współpracę przy tegorocznej edycji zaangażowały się czołowe krajowe jednostki naukowe. Według danych KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa), w Polsce jest obecnie 119 biogazowni rolniczych i 35 mikroinstalacji biogazu rolniczego.
Zgodnie z tymi danymi, udział biogazu w ogólnej strukturze pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wynosi niecałe 2,5%. Dodatkowo z uwagi na fakt, że praktycznie wszystkie biogazownie pracują w kogeneracji, powstaje mniej więcej taka sama ilość ciepła. Stosunkowo duże rozdrobnienie produkcji rolnej w Polsce sprawia, że w większości instalacji zainstalowana moc nie przekracza 1 MW.
Stąd biogazownia rolnicza o mocy 499 kW (jak w Przybrodzie) może uzyskać pozwolenia w uproszczonej procedurze. A budowa o połowę mniejszej instalacji (250 kW), pracującej w takiej samej technologii będzie trwała nawet półtora roku lub dłużej. Ponieważ problemy z zagospodarowaniem bioodpadów i wysokimi cenami za energię i ciepło są powszechne w gminach, należy się spodziewać prawdziwej eksplozji inwestycyjnej w sektorze komunalnym w najbliższych latach. Będą to zapewne głównie biogazownie produkujące energię elektryczną i ciepło. Jednak wobec konieczności osiągnięcia do 2028 roku poziomu 30% zeroemisyjnych autobusów, część gmin jest też zainteresowana produkcją bioCNG na własne potrzeby.
Dofinansowanie z EBI. 35 milionów euro na budowę instalacji biomasowej
Deficyt nowych kontraktów wyłanianych do tej pory w ramach aukcji nie jest jednak całkowicie jednoznaczny z brakiem nowych instalacji. Pomimo tak wysokiego potencjału wdrożeniowego biogazu oraz znaczącej ilości dostępnego substratu, jedynie jego niewielka część wykorzystywana jest w biogazowniach – w 2022 roku zaledwie 5,7 mln ton odpadów z sektora rolno- spożywczego. Całkowita liczba biogazowni w Polsce (wzrastająca z miesiąca na miesiąc) to obecnie 383 instalacje, przy czym 148 z nich to biogazownie rolnicze, 194 biogazownie komunalne, a 41 mikrobiogazownie produkujące energię Handlu Z Forex Mentor-To Prawdziwy Klucz Do Sukcesu W Handlu głównie na własny użytek.
A także znaczący wzrost zainteresowania budową własnych instalacji OZE. Z nadciągającym znakowaniem produkt ów śladem węglowym i koniecznością „zazielenia” produkcji. Raport „Biogaz w Polsce 2022” skierowany jest przede wszystkim do inwestorów branży biogazowej, właścicieli działających biogazowni, firmy z sektora rolno-przetwórczego, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej.
Ciepło z OZE ogrzeje polskie szkoły?
Zakup i eksploatacja autobusów z instalacją CNG i zasilanie ich biometanem z własnych odpadów jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Autobusy zasilane prądem z sieci, przy ponad 70% udziale energii elektrycznej z węgla, mają swoje „rury wydechowe” w Bełchatowie i innych elektrowniach. Raport „Biogaz w Polsce 2021” to profesjonalna publikacja, która kompleksowo przedstawi stan sektora biogazowego oraz perspektywy jego rozwoju. Wzorem specustawy biogazowej, która ma ułatwić inwestycje w sektorze biogazowni rolniczych, warto też wprowadzić zniesienie postępowania środowiskowego (raportu, konsultacji społecznych itp.) upraszczając budowę małych (poniżej 0,5 MW) biogazowni komunalnych. – Pierwsza edycja raportu z 2021 pokazała, że istnieje ogromna potrzeba eksperckiej, usystematyzowanej wiedzy na temat biogazu w Polsce i Europie.
Jest wydawcą czasopisma branżowego „Magazyn Biomasa” oraz specjalistycznych dodatków poświęconych m.in. Działalność wydawniczą uzupełnia organizacja konferencji i spotkań branżowych, których celem jest stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń oraz ocena aktualnej sytuacji rynku biomasy w Polsce i prognoza jego rozwoju. Niewielka, w porównaniu do potencjału, liczba instalacji biogazowych, związana jest przede wszystkim z brakiem odpowiednich regulacji prawnych wspierających ten rynek. Pojawiały się również głosy, że obecny system wsparcia, zwłaszcza system aukcji przewidziany dla nowych biogazowni rolniczych o mocy powyżej 1 MW, nie spełnia już swojej roli. Świadczyć ma o tym fakt, że tegoroczne aukcje nie zostały rozstrzygnięte z powodu braku złożenia ofert, a więc braku chętnych.
Inwestycje planują zarówno wielkie koncerny (paliwowe, z branży rolno-spożywczej), wiele średnich firm, samorządy, jak i gospodarstwa rolne. To właśnie uniwersalność biogazu i możliwość wykorzystania go w produkcji „zielonej” energii, ciepła czy paliw oraz w dekarbonizacji wielu sektorów jest jego największą zaletą. Dodatkowo, zastępując nim paliwa kopalniane, poprawia on bezpieczeństwo energetyczne i ostatecznie obniża cenę energii dla odbiorców końcowych. Biorąc jednak pod uwagę skalę problemów napotykanych w czasie planowania i budowy trudno się dziwić, że wielu z nich wybiera rynek biogazowni elektrycznych, gdzie CAPEX i OPEX, jak i potencjalne problemy są doskonale znane, a inwestycje są znacznie prostsze w realizacji. Miejmy jednak nadzieję, że rynek biometanu niedługo ruszy i uwolni choć część z ogromnego potencjału 8 mld m3 „zielonego” gazu leżącego w odchodach zwierzęcych i innej biomasie.
- Będą to zapewne głównie biogazownie produkujące energię elektryczną i ciepło.
- Stosunkowo duże rozdrobnienie produkcji rolnej w Polsce sprawia, że w większości instalacji zainstalowana moc nie przekracza 1 MW.
- Z przyjemnością informujemy, że Biomass Media Group, wydawca branżowych tytułów „Magazyn Biomasa”, „Rynek biogazu i biometanu” oraz „Poradnik inwestora biogazowego” przygotowuje trzecią edycję Raportu „Biogaz i biometan w Polsce”.
- – Pierwsza edycja raportu z 2021 pokazała, że istnieje ogromna potrzeba eksperckiej, usystematyzowanej wiedzy na temat biogazu w Polsce i Europie.
Raport „Biogaz w Polsce 2022”. Premiera publikacji!
Europejski Zielony Ład, Fit for 55, szantaż gazowy Gazpromu, wojna w Ukrainie. To tylko część z wydarzeń, które w ostatnich trzech latach wstrząsnęły europejskimi rynkami energii i paliw. CBOE wprowadza futures Ameribor ponieważ Transition LIBOR kontynuuje I które będą wywierać bardzo silny wpływ na polską gospodarkę w obecnej dekadzie, ale też w perspektywie 2050 roku. Ale tak że energii elektrycznej, ciepła i paliw spowodowała dużą niepewność inwestycyjną.
Liczba pobrań publikacji ze strony magazynbiomasa.pl, która w listopadzie 2021 przekroczyła 1500 – mówi Jolanta Kamińska z Biomass Media Group. Jego celem jest przedstawienie rekomendacji rozwoju krajowej branży biogazowej i biometanowej. Takich przykładów potrzeba jednak zdecydowanie więcej, gdyż samych tylko gospodarstw z produkcją zwierzęcą, gdzie może powstać biogazownia, mamy w Polsce 6-8 tysięcy. Przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia” realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Inteligentny Rozwój, finansowane z Funduszy Europejskich, zostało przedstawione w raporcie „Biogaz w Polsce 2022”, jako innowacja, która może odmienić polski rynek biogazu i biometanu. Raport „Biogaz i biometan w Polsce 2023” będzie bezpłatnie udostępniony na stronie internetowej Sieć Internetowa wskazuje z kolei ( w dniu pisania tego artykułu), 150 instalacji o łącznej mocy 145 MWe.
We współpracę przy tegorocznej edycji raportu zaangażowały się po raz kolejny czołowe krajowe jednostki naukowe. Tymczasem jest to całkowita nieprawda, bowiem biogazownia jako instalacja gazowa – musi być szczelna z natury rzeczy. W bieżącym roku planuje się rozbudowę ciepłociągu na obszar całej wsi Przybroda. A władze samorządowe (zarówno gminy Rokietnica, jak i powiatu poznańskiego) z życzliwością wspierają planowane inwestycje.
Z punktu widzenia samorządów takie rozwiązanie jak transfer technologii z sektora biogazu rolniczego do komunalnego ma same zalety. A przede wszystkim – rozwiązanie problemu bioodpadów w gminie oraz produkcja energii i ciepła na własne potrzeby. Przykładowo, w miejscowości Przybroda na terenie gospodarstwa doświadczalnego należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, uruchomiono biogazownię o mocy 499 kW. A jesienią 2022 roku do ok. 1/3 mieszkańców wsi doprowadzono ciepło z agregatu kogeneracyjnego. Obecnie poparcie dla rozbudowy instalacji o kolejne 0,5 MW jest tak duże, że w trakcie wymaganych konsultacji, na spotkaniu w marcu 2023, wszyscy obecni na spotkaniu mieszkańcy Przybrody jednogłośnie zagłosowali za inwestycją. Zależy im na uproszczonej procedurze, przy zminimalizowaniu ryzyka protestów społecznych, aby dopiero później, po oswojeniu okolicznych mieszkańców z funkcjonującą biogazownią – przystąpić do pełnej procedury jej rozbudowy.
Ich całkowita moc oscyluje wokołoół 280 MW, a produkcja energii elektrycznej wynosi około 2,352 TWh. W ostatnich 2 latach daje się zauważyć ogromny wzrost zainteresowania inwestycjami w biogazownie. W szczególności w sektorze małych instalacji rolniczych ( kW), który obejmuje szybka i ułatwiona ścieżka legislacyjna.
W obliczu licznych protestów społecznych (szacuje się, że obecnie trwa ich ponad 60 w całej Polsce) przeciwko planowanym biogazowniom takie postępowanie wydaje się jak najbardziej sensowne. Zwłaszcza jeśli mieszkańcy odczują korzyści z funkcjonowania instalacji. W rejestrze Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa 9 lipca 2024 roku wpisanych było 166 instalacji wytwarzających biogaz rolniczy lub energię elektryczną z biogazu rolniczego1. Pod koniec 2022 roku, sumaryczna moc zainstalowana wszystkich biogazowni Zarządzanie relacjami z klientami dla małych firm: korzyści płynące z CRM w Polsce wyniosła 276,248 MW2. Z przyjemnością informujemy, że Biomass Media Group, wydawca branżowych tytułów „Magazyn Biomasa”, „Rynek biogazu i biometanu” oraz „Poradnik inwestora biogazowego” przygotowuje trzecią edycję Raportu „Biogaz i biometan w Polsce”.